On-Demand Class: Pan di Lana
On-Demand Class: Pan di Lana
On-Demand Class: Pan di Lana
On-Demand Class: Pan di Lana
On-Demand Class: Pan di Lana
On-Demand Class: Pan di Lana

On-Demand Class: Pan di Lana

$19.95
$29.95
Nonna Live

On-Demand Class: Pan di Lana

Sale price Price $19.95 Regular price $29.95 Unit price  per 

 On the Menu: Pan di Lana
In this step-by-step, pre-recorded class, you will learn how to makepan di lana.  Nonna and Chiara will guide you step by step at your own pace. This class is perfect for those who want to take our best-selling lessons, allowing them to slow down, rewind, rewatch, and perfect their technique.

How Does it Work?

1. Upon checkout, you'll receive an email confirmation of your purchase and a prompt to create a login to our class platform called Teachable.  You can access our class on teachable by clicking here. You'll also be sent a list of ingredients and utensils you will need to have for class.

2. You will have 30 days from your time of purchase to log in to the Teachable website and take the course. You may take the course as many times as you'd like, and go back and review any sections.

3. Enjoy your experience on-demand, any time that works for you!

Ingredients and Utensils

Ingredients: 

 

INGREDIENTS FOR A 24CM PAN:

450 g of all-purpose flour (12 g protein)

80 g of sugar

1 medium egg

70 g of sunflower oil

180 g of milk (room temperature)

10 g of fresh brewer’s yeast

Zest of 1 organic lemon

Filling:

1 apple

2 tablespoons of sugar

½ teaspoon of cinnamon

70 g of raisins

Milk for brushing.

 

    Need to purchase any utensils?  Shop our store

    Last, but definitely not least- bring an empty stomach and listen to our playlist!

    Teachable also has an app for your phone or iPad to watch classes.  If you choose to use the app, download the app with this link.

     

     On the Menu: Pan di Lana
    In this step-by-step, pre-recorded class, you will learn how to makepan di lana.  Nonna and Chiara will guide you step by step at your own pace. This class is perfect for those who want to take our best-selling lessons, allowing them to slow down, rewind, rewatch, and perfect their technique.

    How Does it Work?

    1. Upon checkout, you'll receive an email confirmation of your purchase and a prompt to create a login to our class platform called Teachable.  You can access our class on teachable by clicking here. You'll also be sent a list of ingredients and utensils you will need to have for class.

    2. You will have 30 days from your time of purchase to log in to the Teachable website and take the course. You may take the course as many times as you'd like, and go back and review any sections.

    3. Enjoy your experience on-demand, any time that works for you!

    Ingredients and Utensils

    Ingredients: 

     

    INGREDIENTS FOR A 24CM PAN:

    450 g of all-purpose flour (12 g protein)

    80 g of sugar

    1 medium egg

    70 g of sunflower oil

    180 g of milk (room temperature)

    10 g of fresh brewer’s yeast

    Zest of 1 organic lemon

    Filling:

    1 apple

    2 tablespoons of sugar

    ½ teaspoon of cinnamon

    70 g of raisins

    Milk for brushing.

     

      Need to purchase any utensils?  Shop our store

      Last, but definitely not least- bring an empty stomach and listen to our playlist!

      Teachable also has an app for your phone or iPad to watch classes.  If you choose to use the app, download the app with this link.